Kdo jsem

Více než deset let se zajímám o problematiku výchovy a vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Mým přáním je usnadnit a zpříjemnit život nejen našemu synovi s autismem, ale i dalším dětem s handicapem a jejich rodinám.

 012

Jmenuji se Monika, jsem dcerou, maminkou, babičkou a také pěstounkou. Vychovala jsem celkem sedm dětí, dvě se mi narodily a pět jsem měla v pěstounské péči. Postupně odrůstaly, osamostatnily se a já si myslela, že mě ve výchově dětí už nic nepřekvapí.

Svůj omyl jsem zjistila teprve v okamžiku, kdy k nám do rodiny přišlo dítě s autismem. Všechno bylo najednou jinak. Obvyklé výchovné metody nefungovaly. Chlapec nemluvil a ani nám nerozuměl. Většinu času prokřičel a proplakal, v noci nespal. Nevěděla jsme, jak mu pomoci. Trvalo několik let, než jsem zjistila důvod všech problémů. Na vině byl autismus.

Začátky byly těžké, učili jsme se s autismem žít. Po nocích jsem četla dostupné knihy zaměřené na poruchy autistického spektra, hledala informace na internetu, chodila na různé vzdělávací kurzy a také se ptala na zkušenosti ostatních rodičů. Časem jsem přišla na to, co synovi pomáhá, a začala mu sama vyrábět speciální výukové pomůcky na míru. Díky naší pravidelné domácí přípravě a cílené odborné péči (raná péče, spec. mateřská školka, logopedie) se syn začal pomalu lepšit.

O autismu se tenkrát ještě moc nepsalo a získat kvalitní informace nebylo snadné. Rozhodla jsem se tedy svoji zkušenost s výchovou a vzděláváním autistického dítěte sdílet pomocí osobního blogu „Tak trochu jiný svět" Blog byl v provozu několik let a byl hojně navštěvován rodiči i pedagogy.

Vymýšlení a následná výroba výukových pomůcek byly pro mě ze začátku nutností. Časem mě téma vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami chytlo, a z povinnosti se stala velká výzva. Ve chvíli, kdy syn začal chodit do speciální školy, se mi trochu uvolnily ruce a začala jsem podnikat. Během krátké doby jsem spustila e-shop Z jiného světa (www.autismus-a-my.cz) a začátkem roku 2017 jsem založila Z jiného světa s.r.o.  Učení by mělo být pro děti, rodiče i jejich pedagogy hlavně zábavou a já doufám, že tomu naše pomůcky aspoň trochu napomáhají.

Autismus je pervazivní (všepronikající) vývojová porucha a jistou míru podpory bude potřebovat syn po celý svůj život. Mým velkým přáním a cílem je zajistit mu bezpečné zázemí, kde by mohl v dospělosti spokojeně žít.

vernisář-září-2011-105-kopie-1024x683-1024x683